چگونه از LifeSize Multipoint و Gatekeeper استفاده کنیم؟

LifeSize Multipoint یک MCU ساده و پرکاربرد محصول شرکت لایف سایز است. نقش LifeSize Multipoint در شبکه ویدئوکنفرانس میزبانی جلسات چند طرفه همزمان است.

چگونه از LifeSize Multipoint و Gatekeeper استفاده کنیم؟

اگر چند پایانه ویدئوکنفرانس بخواهند همزمان در یک جلسه شرکت کنند، ناگزیر هستند تماس خود را با سیستمی برقرار کنند که توانایی پذیرش چند تماس همزمان و ترکیب صدا و تصویر آن ها به صورت یک مدیای واحد و ارسال آن به همه پایانه ها را داشته باشد. این واحد در فرهنگ ویدئوکنفرانس با نام MCU یا به طور کامل Multipoint Conference Unit گفته می شود. LifeSize Multipoint از رده همین سیستم های MCU می باشد.

چگونه باید از LifeSize Multipoint استفاده کرد؟

استفاده از LifeSize Multipoint بسیار ساده است. کافیست با استفاده از رابط وب دستگاه اطاق های مجازی را تشکیل دهید. اتاق های مجازی توسط شماره پیشوند که با نام Services در رابط وب نام گذاری شده اند تعیین هویت می شوند. به عنوان مثال اتاق هایی که با شماره 85 شروع میشوند از توع HD و آن هایی که با 82 شروع می شوند از نوع SD هستند. کاربران با شماره گیری آدرس IP سیستم LifeSize Multipoint و انتخاب اتاق مورد نظر از رابط نمایش داده شده می توانند وارد اتاق مجازی تولید شده توسط ادمین MCU شوند.
به نظر بسیار کار ساده ای است ولی به قول شاعر بزرگوار، حافظ ” که عشق اول نمود آسان ولی افتاد مشکل ها “.  رابط نمایش داده شده در صفحه پایانه تماس گیرنده در حالات های مختلف یا برندهای متفاوت، یکسان نیست. در بعضی پایانه ها مثل Polycom این رابط با تماس با پهنای باند بالا اصلا دیده نمی شود. نحوه ارسال دستور DTMF برای انتخاب اتاق مجازی مورد نظر نیز در پایانه های مختلف متفاوت بوده و همیشه نمی توانید در مورد پایانه برندی خاص مطمئن باشید که قادر به ارسال دستور DTMF خواهید بود. ناامید کننده به نظر می رسد ولی اینطور نیست.

Gatekeeper چیست و چه کمکی به شبکه ویدیوکنفرانس می کند؟

در اینجا نقش یک واحد دیگر به نام Gatekeeper چاره ساز می گردد. Gatekeeper علاوه بر نقش حفاظت از شبکه ویدئوکنفرانس و تعریف قواعد تماس (Dialing Rules)، تسهیل کننده برقراری تماس بین پایانه ها یا تماس با MCU می باشد.
اتاق های مجازی MCU یا حتی سرویس های آن و پایانه ها هر یک با یک شماره مثل شماره داخلی در Gatekeeper رجیستر می شوند و پس از آن پایانه ها به سادگی با شماره گیری شماره اتاق مجازی  وارد آن اتاق می گردند و نیازی به انتخاب از رابط MCU ندارند.
Service های LifeSize Multipoint نیز با رجیستر شدن در Gatekeeper کار ایجاد اطاق مجازی را ساده می کنند. هر یک از پایانه ها با شماره گیری سرویس می تواند اتاق مجازی با همان ماهیت شماره سرویس را ایجاد کند.

نتیجه گیری کلی استفاده از Gatekeeper به همراه MCU

در یک نتیجه گیری کلی استفاده از Gatekeeper را همراه با هر نوع MCU به ویژه LifeSize Multipoint، توصیه می کنم. ضمنا اشاره می کنم MCU های Cisco 35xx و Aethra Multipoint هم دقیقا از همین نوع می باشند.

LifeSize Multipoint را از کجا می توان تهیه کرد ؟

برای خرید سیستم لایفسایز مولتی پوینت می توانید به فروشگاه Vcshop.ir، مرجع لوازم ویدئو کنفرانس شرکت کاوا ارتباطات هوشمند مراجعه کنید. LifeSize Multipoint دو دو مدل LifeSize Multipoint 12 و LifeSize Multipoint 24 عرضه می شود.

رای شما با موفقیت ثبت شد.

ثبت رای شما با پیغام خطا همراه بود.

دیدگاه های این مطلب

هیچ نظری ارسال نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *