حذف اکوی صدا در سیستمهای ویدیوکنفرانس

comments0 نظر views بازدید
0 از 5
(رای دهید)

Echo Cancellation یک ترفند الکترونیکی بوده و مختص سیستمهای ویدیوکنفرانس نمیباشد. غالب تجهیزات صوتی و تصویری از این ترفند بهره میبرند. به طور خلاصه حذف اکو به معنای برداشتن سیگنالهای ورودی از خروجی است.

مدارهای خاصی طراحی شده اند که عملکرد آنها یک خط فیدبک از ورودی تقویت کننده به خروجی آن در جهت عکس است که باعث میشود دقیقا سیگنالهای ورودی از خروجی کسر گردد.

البته این الگوریتم در بیان ساده ولی در عمل دارای پیچیدگی ها و ملاحظات فراوانی است تا بتواند به درستی اعمال گردد. ضروری است که خروجی و ورودی در یک زمان هماهنگ وارد یک واحد تقویت کننده شوند و یک تغییر فاز دقیقا ۱۸۰ درجه از الگوی ورودی تشکیل و با تقویت مناسب به خروجی اعمال گردد. همه این کارها باید دقیقا در یک واحد تقویت کننده انجام شود تا تاخیر باعث تغییر در فاز سیگنال نگردد.

تمام این پیچیدگی ها مربوط به ساخت تجهیزات ویدیوکنفرانس بوده و کاربر تجهیزات با این مسایل درگیر نخواهد شد. تنها ممکن است توصیه هایی برای کمتر شدن اکو در تجهیزات مختلف از طرف سازنده اعلام شده باشد که کاربر با در نظر گرفتن آنها قابلیت Echo Cancel را به بهترین شکل بکار خواهد گرفت.

به عنوان مثال Polycom توصیه میکند که میکروفون را طوری روی میز قرار دهید تا آرم شرکت Polycom  در سمت حاضرین قرار گیرد. در واقع شاخه مقابل آرم میکروفون وظیفه دریافت صدای خروجی از سمت نمایشگر را به عهده دارد.

image

صدای دریافتی از این شاخه به همراه صدای دریافتی از شاخه های دیگر به یک واحد تقویت کننده ارسال میگردد و در آنجا الگوریتم حذف اکو اجرا میگردد.

البته یادآوری این نکته ضروری است که در پایانه هایی که پورت خروجی VCR وجود دارد مثل HDX 7000, 8000 پورت صدای متناظر چون برای ضبط صدا مورد استفاده قرار میگیرد ذاتا دارای صدای هر دو طرف است و اگر شخصی که کابلها را به کدک متصل نموده اشتباها صدای خروجی مربوط به طرف مقابل را از پورت VCR گرفته باشد اکوی شدیدی در سالن شنیده خواهد شد.

در صورت وجود اکو بهتر است ابتدا کابلهای خروجی سیستم را کنترل کنید که درست متصل شده باشند سپس شرایط اکوستیکی و جاذبهای صوتی را بهبود ببخشید و توصیه های سازنده تجهیزات را اعمال نمایید.

Share

رای شما به "حذف اکوی صدا در سیستمهای ویدیوکنفرانس" چیست؟

رای شما با موفقیت ثبت شد.

ثبت رای شما با پیغام خطا همراه بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *